Misijní koláč 2021 ... trochu jinak

4.3.2021

Společný misijní koláč

Naše farnost se na čtvrtou postní neděli tradičně připojuje k akci Misijní koláč. Chceme se přidat také letos, i když v trochu jiné podobě.

Upečme si společný misijní koláč každý doma, se svou rodinnou.

Až se vám doma rozline vůně jablek, skořice, másla…, vzpomeňte si, že nejste sami, že i v dalších domovech ve farnosti voní koláč.

Akce misijní koláč slouží k podpoře Papežských misijních děl. Ta se zaměřují na pomoc potřebným lidem v chudých zemích světa, na podporu bohoslovců a pomoc chudým a nemocným dětem. Více informací najdete na webových stránkách www.missio.cz

Příspěvek na Papežská misijní díla můžete poslat přímo převodem na účet 72540444/2700 (VS 840) nebo přes platební kartu na stránkách PMD: www.missio.cz/darujte-on-line/. V kostele v Hostivaři i Záběhlicích najdete také kasičku, kam můžete přispět.

V neposlední řadě můžete misijní díla podpořit modlitbou.

Než se pustíte do pečení, můžete se podívat na

video recept

 

 

Recept na společný misijní koláč

Jablečný koláč se skořicí

Těsto:

v  260 g hladké mouky

v  2 lžičky prášku do pečiva

v  225 g másla (změklého)

v  200 g cukru

v  4 velká vejce (žloutek a bílek zvlášť)

v  125 g bílého jogurtu

v  2 lžičky vanilkového extraktu (lze vynechat)

v  1 lžička mleté skořice

v  ½ lžičky mletého muškátového oříšku

v  2 jablka

Na polevu:

v  2 lžičky mleté skořice

v  3 lžíce rozpuštěného másla

v  ½ šálku cukru

v  moučkový cukr na posypání

Troubu předehřejte na 160 °C. Dortovou formu o průměru asi 20 cm vyložte pečícím papírem nebo vymažte. V míse smíchejte mouku a prášek do pečiva. V jiné míse vyšlehejte ručním mixérem máslo s cukrem do pěny – trvá to asi 5 minut. Pak pomalu postupně do pěny zašlehejte žloutky a mixujte ještě asi 2 minuty. Přidejte jogurt a ještě mixujte. Když je směs dokonale hladká, zašlehejte do ní suchou moučnou směs – pozvolna, po částech. Pak přimíchejte vanilkový extrakt, skořici a muškátový oříšek, a nakonec lehce do těsta vmíchejte do tuha ušlehaný sníh z bílků a na kousky nakrájená oloupaná jablka zbavená jádřinců. Vložte těsto do dortové formy a povrch urovnejte stěrkou. V malé misce smíchejte skořici s cukrem a rozpuštěným máslem a směsí potřete vršek koláče. Pečte asi 50-60 minut, dokud není střed těsta dobře propečený (vyzkoušejte špejlí). Vytáhněte z trouby a před vyjmutím z formy nechte asi 20 minut vychladnout. Koláč podávejte posypaný moučkovým cukrem.

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař