500 let od vystoupení Martina Luthera v r. 1517

17.2.2017

500 let od vystoupení Martina Luthera v r. 1517V letošním roce si budeme připomínat 500 let od vystoupení Martina Luthera v r. 1517. Jeho téze vyvolaly pozornost – souhlas i odpor – a posléze došlo k rozdělení církve. Toto výročí nás upomíná, abychom do své činnosti a služby zapojili snahu o ekumenické vztahy podle místních okolností.

Papež František nám ukázal konkrétní cestu. Zavítal v říjnu minulého roku do Lundu, kde byl založen Světový luterský svaz a kde začal roční program připomínky tohoto výročí a jeho duchovního a historického významu. Aniž se ve svém projevu dotýkal dosavadních rozdílů v učení, konkrétně ukázal „ekumenické přátelství“, které je možno rozvíjet i na místní úrovni našich farností a společenství. Věroučné rozdíly se nevyřeší během krátké doby, ale přátelskému soužití nestojí nic v cestě. Bylo by málo, kdybychom se spokojili s klidem zbraní a absencí vzájemných útoků.

My křesťané všech křesťanských církví máme společnou odpovědnost za hlásání evangelia v naší společnosti. Aniž budeme předstírat plnou jednotu v učení a struktuře, otevírá se před námi volný prostor pro konkrétní spolupráci. Častější společné modlitby – nejen v Týdnu za jednotu křesťanů –, čtení a rozjímání nad biblickými úryvky a výroky nás dovedou i k inspiraci, co lze konkrétně společně konat v oblasti charitní, poradenské aj. služby. Při společných setkáních se můžeme navzájem informovat o životě našich církví. Dalo by se pokračovat. Vše záleží na dobré vůli a touze naplňovat Ježíšovo „aby všichni byli jedno“. 

Dobře vím, že místní podmínky jsou velmi různé, ale přesto jsem přesvědčen, že pozvání splatit větší nebo menší dluhy stojí za to. 

Mons. Václav Malý, pomocný biskup

 

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař