Betlémské světlo

21.12.2012

Betlémské světloTéměř před 900 lety se začala šířit tradice Betlémského světla. Zachována je z pověsti italského města Florencie. Mohamedáni v 10. a 11. století obsadili celé území Malé Asie a křesťanským poutníkům tak znemožnili navštívit posvátná místa. Proto římský papež Urban II. vyzval evropské rytíře, aby zorganizovali výpravu do Palestiny a tam osvobodili především Betlém a Jeruzalém.

Na křižácké výpravě byli i mladíci z Florencie a jeden z nich se zapřísáhl, že když se vrátí, donese do rodného města plamínek ohně z betlémské baziliky. Když se po třech letech vrátili do Florencie, v jejich čele kráčel jeden se zapálenou svíčkou a onen mládenec jej nesl, jen aby splnil slib. Novodobá tradice přichází z Rakouska, když v rakouském městě Linz před pár lety přemýšleli o akci na pomoc tělesně postiženým dětem.

Před vánocemi poslali letadlem do Betléma tělesně postižené dítě, které v bazilice Narození při jesličkách odpálilo z věčného světla plamínek a vzápětí jej letadlem přivezlo do Lince. Tam se jej ujali místní skauti, kteří je štafetovitě roznášeli po celém Rakousku.

Po roce 1990 se pěkný předvánoční zvyk rozšířil i do zemí, které sousedí s Rakouskem. Po slavnostní ekumenické pobožnosti, v domluvený den si skauti plamínek odpálí od Betlémského světla a odvezou jej do své vlasti.

Tento symbol pokoje, při předávání ve vánočních dnech, spojuje skauty i skautky ze 14 zemí Evropy, kteří v těchto dnech roznášejí toto poselství všem lidem, v duchu skautského zákona pomoci bližním.

                                                                       Arnošt Kelnar

 

Autor: Arnošt Kelnar   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař