Církev, která nevydává svědectví, je pouhým dýmem

28.8.2018

Církev, která nevydává svědectví,  je pouhým dýmemV polovině srpna proběhlo, v rámci příprav na synodu k evangelizaci mladých, setkání italské mládeže s papežem Františkem. Hlavní téma bylo „Nebojte se dát pravou lásku na první místo“.

27-letý Dario položil na setkání papeži otázku, která se týkala smyslu života a víry. Dario pracuje jako ošetřovatel paliativní péče a často se setkává s lidským utrpením a smrtí a klade si otázku: „Jak je možné, že Bůh, který je velký a dobrý, dopouští ve světě tolik nespravedlnosti?“ Dále uvedl, že Církev, nositelka Božího Slova na zemi, působí stále odtažitěji a uzavírá se do svých rituálů, zatímco mládež potřebuje její věrné svědectví, doprovázení a naslouchání. Jak se v tom všem zorientovat?

Ne na všechny ´proč´ existuje odpověď. Například proč trpí děti? uvedl papež a dodal, že jedině v pohledu na Krista ukřižovaného a Jeho Matku můžeme vytušit cestu, abychom v srdci pocítili něco jako odpověď.

Někdy se může zdát církev vzdálenou a uzavřenou do svých rituálů: „Jsou to silná slova, týkají se nás všech a zvláštním způsobem pak pastýřů a zasvěcených osob… Mladým již nestačí jen pokyny shora. Potřebují důkazy a upřímná svědectví, které je bude provázet a naslouchat jejich pochybnostem. On žádá od nás všech, pastýřů a věřících, doprovázení, naslouchání a vydávání svědectví. 

Je proto důležité naučit se naslouchat utrpení, problémům a umět se ztišit. A někdy není možné dát odpověď slovy, ale jen svědectvím. „Kde není svědectví, nepůsobí Duch Svatý,“ řekl papež, a dále se zamýšlel, co to znamená „být křesťanem. „Není potřeba přesvědčovat druhé slovy, ale svými skutky, žít jako křesťané, aby se ostatní ptali nás, proč tak žijeme“.

Ježíš nás každý den učí cestě svědectví„Formální církev, která nevydává svědectví, skandalizuje. Církev, která je uzavřena do sebe a nevychází ze sebe, pohoršuje,“ reagoval dále papež František na Dariova slova. „Klerikalismus se netýká pouze kněží, ale je to jednání, které se dotýká náš všech: klerikalismus je zvráceností církve,“ pokračoval papež a vyzval, aby si každý sám za sebe položil otázku: „Když říkám ´církev nevydává svědectví´, můžu to říci i o sobě? Vydávám já svědectví?

Drazí mladí – a toto je poslední věc, kterou řeknu – Ježíšovo poselství, Církev, která nevydává svědectví je pouhým dýmem.“

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař