Co je to Brána milosrdenství a co to pro nás znamená

9.12.2015

Co je to Brána milosrdenství a co to pro nás znamená„Svatý rok připomíná velkou bránu Božího milosrdenství, ale také malé dveře našich kostelů – otevřených, aby mohl Pán dovnitř, ale také ven, Pán, který je často vězněm našich struktur, našeho sobectví a mnoha dalších věc“, řekl papež František. Poslání každého křesťana je pak podle Františka být dobrým vrátným dveří Božího milosrdenství a snažit se ze svých domovů vytvářet místa setkání a přijetí, zvláště pro lidi v nouzi.

Zvláštním znamením Svatého roku je pouť, protože je obrazem cesty, kterou se každý člověk svým životem ubírá. Také k bráně milosrdenství  bude každý muset podle svých sil vykonat pouť. Milosrdenství je cílem této cesty a vyžaduje připravenost i k oběti.

Pouť je tudíž podnětem k obrácení: prostřednictvím Svaté brány se necháme obejmout Božím milosrdenstvím a zavážeme se k tomu, abychom vůči druhým byli milosrdní, jako je Otec k nám.

Pán Ježíš nám ukazuje etapy této pouti, kterými lze tohoto cíle dosáhnout: „Nesuďte, a nebudete souzeni, nezavrhujte, a nebudete zavrženi. Odpouštějte, a bude vám odpuštěno. Dávejte, a dostanete: míru dobrou, natlačenou, natřesenou a vrchovatou vám dají do klína. Neboť jakou mírou měříte, takovou se naměří vám“ (Lk 6,37­38).

Papež tak ze své kompetence stanovuje možnost získat odpuštění „starých dluhů“ (myšleno duchovně) a získání zvláštních milostí a duchovních darů. K tomu je třeba: vyznání hříchů a obrácení, tj. rozhodnutí už nehřešit, vykonat pokání, dále přijmout eucharistii, vyznat víru v Boha, pomodlit se na úmysl papeže.

Svatá brána se tak stane branou Milosrdenství, aby každý, kdo jí projde, mohl „zakusit lásku Boha, který potěšuje, odpouští a dodává naději.

V naší pražské arcidiecézi bude k tomuto jubilejnímu roku otevřena „Brána milosrdenství“ v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Na Svátek sv. Rodiny bude otevřena brána milosrdenství i v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze Vinohradech. Další brány pak budou i na dalších významných místech.

Také ve farnosti se na tento rok milosrdenství začínáme připravovat (první podněty):
- Na setkávání nad Písmem již teď probíhá seznamování s promluvami papeže Františka k tématu milosrdenství,
- Na začátku adventu byl čten pastýřský list k roku milosrdenství s uvedením do tématu,
- Duchovní obnovu v adventní a postní době chceme zaměřit na téma milosrdenství,
- Plánujeme uspořádat návštěvu kostela Božského Srdce na náměstí Jiřího z Poděbrad, pozvat všechny, také rodiny i starší lidi …
 
Prosíme i o Vaše podněty a modlitby k nalézání způsobů využití darů tohoto roku milosrdenství …

V případě zájmu o další přiblížení se můžete obrátit na naše kněze nebo jáhna.

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař