Do adventu s biskupem Karlem Herbstem

5.12.2012

Do adventu s biskupem Karlem HerbstemPřátelé, bratři a sestry! V měsíci říjnu jsme si připomněli padesáté výročí zahájení II. vatikánského koncilu, při té příležitosti Svatý Otec Benedikt vyhlásil zahájení Roku víry.

Před padesáti lety mi bylo devatenáct a vzpomínám si, že mě po skončení koncilu prováděné změny překvapily. Jednalo se především o liturgickou reformu, která kolem roku 1968 byla na pořadu dne. Do té doby se při mši svaté více zpívalo, každý si mohl během mše svaté meditovat, svatý Jan Bosko ve své době dokonce radil modlit se při mši svaté růženec.
Výzva koncilu zněla a zní dodnes: Zapojte se do liturgie aktivně, reagujte, odpovídejte, prožívejte. S odstupem padesáti let je třeba děkovat za potřebné změny, za přiblížení oltářů k věřícím, za mateřský jazyk v liturgii. Oživení liturgie je darem Ducha Svatého, díky Bohu za koncil.
S ohledem na vyhlášení Roku víry je užitečné přemýšlet o své víře, zda je zvyková, povrchní, nebo se prohlubuje, ve spojení s předsevzetím: Ani krok bez Pána Ježíše, v čase, který je každému z nás na této zemi ještě vyměřen. Prosme o pomoc Ducha Svatého, aby se naše dobrá vůle, poddajnost vedení Ducha Svatého, prohlubovala. Mysleme přitom také na naše nevěřící přátele a nepolevujme v modlitbách za záchranu světa. Jde o duchovní zápas, o odpovědnost každého z nás. Toto úsilí by mělo stát v popředí našeho zájmu nejen v Roce víry.
Bůh nám pomáhej!
+ Karel Herbst
převzato z  ACTA CURIAE Archiepiscopalis Pragensis 11/2012
Pan biskup Karel s námi oslavil mši sv. na 1. neděli adventní v kostele v Hostivaři v 11. hodin.

 

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař