MODLITBY ZA JEDNOTU KŘESŤANŮ V ROCE 2014

15.1.2014

MODLITBY ZA JEDNOTU KŘESŤANŮ V ROCE 2014 Tradičním termínem Týdne modliteb za jednotu křesťanů jsou dny 18. – 25. ledna (začíná na svátek Panny Marie - Matky jednoty křesťanů). Smyslem je formovat vstup do nového roku tak, abychom společně věděli, jaký imperativ se dnes vztahuje na nás, vyznavače Kristovy.

Letošní téma je „Je snad Kristus rozdělen?“ (1K 1,13)

K tématu jednoty křesťanů a ekumenismu mluví celá řada autorů, jeden z nich, anglický autor Kim Fabricius připomíná, že Ecumenism, is not an ecclesial suggestion, it is dominical command. Jinými slovy, ekumenismus to není naše volba, to je příkaz, který nám dává Pán.
To je první a základní důraz, který si máme společně uvědomovat. Z něho vyplývá, jak se již svým názorem na jednotu s druhými blížíme nebo vzdalujeme zadání Pána Ježíše Krista.

Druhý důraz je pozdější a pochází od apoštola Pavla. Jím Pavel navázal na svého Mistra a do společenství, kterému hrozilo rozpolcení, zaslal provokativní dotaz: Je snad Kristus rozdělen? (1K 1,13) Všem, kdo jeho slovo četli kdysi a kdo je čtou a promýšlejí dnes, je odpověď jasná.

Nikoliv, Kristus rozdělen není! Při takové odpovědi na někdejší apoštolovu otázku si pak i my dnes musíme říci: není-li Kristus rozdělen, jak se srovnat se stále ještě neskončeným dělením jeho lidu?

Lze vše uzavřít pouze tím, že vztahy mezi křesťany jsou nyní lepší než v minulosti a před negativy zavřít oči? Važme si toho, že proti minulosti zaznamenáváme posun k lepšímu a chraňme každý pokrok ve vzájemné důvěře.

Nicméně, jak chce naše lidství stále kráčet svou cestou, tak často si musíme uvědomovat, že v naplňování Kristova příkazu nejsme a nebudeme u konce. Zvlášť v době, když začala éra samostatnosti církví vůči státu. O to více musíme společně dbát na to, abychom oproštěni od závislosti na státním rozpočtu uměli ukazovat, že nás stále pojí to základní – skutečnost, že Kristus je nerozdělen. Jako je jeho celost bytostná, eschatologická a nadčasová, tak má být zakotveno i naše společenství.

Jako každoročně se budeme scházet v modlitebních ekumenických shromážděních. Ukazujme svým ekumenickým bratřím a sestrám, že jsou pro nás právě takovým přínosem a obohacením jako Kristovo dílo oběti pro každého z nás.

Ať vám všem Pán Bůh bohatě žehná a vaše setkání jsou posilou pro každodenní svědectví okolí, jak je Kristova nerozdělenost inspirativní silou proti nejednotě a rozkladu obecně.

Mons. František Radkovský, delegát ČBK pro ekumenismus

Naše farnost se připojí k této významné a krásné akci pozváním k osobní modlitbě každého z nás i společnou ekumenickou bohoslužbou (katolíků, evangelíků, křesťanských společenství) v pondělí 20. 1.  od 19 hodin společně naše farnost s Petrovickou a Uhříněveskou farností, tentokrát v modlitebně Církve českobratrské v Uhříněvsi (Husovo náměstí 378/40, Uhříněves).

 

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař