Moji milí farníci,

25.6.2012

Moji milí farníci,  stojíme na prahu prázdnin a zároveň období hlavní sezóny letošních dovolených. Víme, že i Ježíš odpočíval a také i své učedníky k odpočinku přímo vyzval. Bylo to tehdy, když se vrátil ze své první cesty hlásání evangelia. Viděl, že jsou plní dojmů, a že jsou také tímto pro ně nečekaným úkolem unavení. Vybízí je slovy: „Pojďte na osamělé místo a trochu si odpočiňte.“ Říká se, že nutnost odpočinku je dána i pátým Božím přikázáním „Nezabiješ“. Toto přikázání má chránit nejen život a zdraví bližních, ale i zdraví nás samotných.

Vypravuje se o světci Janu Nepomuku Neumannovi, že zemřel vysílen prací pro svou diecézi. Zemřel 5. ledna 1860 na ulici, když se vracel domů při plnění svých duchovních povinností, ve věku 49 let.

Jiný, ještě známější světec, sv. Jan Bosko, se zcela obětoval pro své salesiánské dílo, které založil. Navštívil lékaře, aby ho poprosil o radu, neboť se cítil velmi unaven. Ten, když ho prohlédl, prohlásil: „Orgány máte zdravé, ale jste zcela vysílen. Jedinou záchranou pro vás je, abyste si odpočinul.“ Don Bosko s úsměvem odpověděl: „Pane doktore, to je jediný lék, kterého nemohu užívat. Mám tolik práce.“

Vidíme tedy, že i světci obětovali kus svého zdraví ve své práci pro věc Boží.

Přesto však zůstává pravdou, kterou vyslovil i Ježíš, totiž, že Boží vůle je, aby si člověk našel čas i na odpočinek, na dovolenou. Vždyť slýcháme o různých podnikatelích, kteří pro svůj podnik pracují bez odpočinku. Pracuje se od rána do večera a nezbývá čas na rodinu, na děti, na posezení v rodinném kruhu nebo s přáteli. Když budeme jenom pracovat a pracovat nic více nebudeme mít. Rychleji zestárneme a v padesáti letech budeme vypadat jako by nám bylo sedmdesát.

Moji milí, jak velkým dobrodiním může být pobyt u moře, v horách či při poznávání různých nádherných uměleckých děl, která vytvořila staletí. Ať dovedeme čerpat i nové povzbuzení z různých setkání s lidmi jiných národů, či dokonce civilizací. Ať nás to vše osvěží na těle i na duchu a vede k větší vděčnosti Tvůrci veškeré krásy a bohatství darů jeho lásky.

            Přeji Vám hezké prázdniny a příjemnou dovolenou.

Váš farář P. Zbigniew Ponichtera

Autor: P. Zbigniew Ponichtera   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař