Noc kostelů 2013 - 24. května 2013

3.5.2013

Noc kostelů 2013 - 24. května 2013Noc kostelů je dnes již celoevropská akce. V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo více než 1200 kostelů. Noc kostelů je pro nás především pozváním všech lidí dobré vůle ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských pokladů.

Kostel
Je místo, kde se scházejí křesťané - církev, a v řadě jazyků se tak také nazývá (église, църква, Church, εκκλησία, церковь, Kirche, chiesa ...)
Původně se první křesťané scházeli po domech. Když velikost společenství přerůstala soukromé prostory, od 4. století, po vydání ediktu císaře Konstantina I. Velikého, který ukončil pronásledování křesťanů, se začaly stavět budovy přímo určené k bohoslužbě.
První křesťané byli většinou obyvatelé Palestiny, uvyklí bohoslužbě v jeruzalémském chrámu a týdenní bohoslužbě v místních synagogách. Takových bohoslužeb v synagoze se podle evangelií účastnil i Ježíš. V této praxi pokračovali i první křesťané. Bohoslužba křesťanů proto navazuje za židovskou a to jak čtením Božího slova (Písmo) tak i obětí (křesťané si připomínali oběť Ježíše Krista).

Naše kostely mají dlouhou historii, byly postaveny v románské době. Lidé sem již dlouhá léta chodí svěřovat Bohu své bolesti i radosti, děkují, přinášejí děti ke křtu, uzavírají manželství i se loučí se zesnulými. Je to místo, kde se lze zastavit, otevřít Bohu srdce.

Noc kostelů 2013 pro nás je:

  • pozváním všech lidí dobré vůle ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských pokladů,
  • projevem kreativity a důvěry v život u lidí, kteří chrámy stavěli a zdobili, ale i u těch, kteří je dnes obývají a chtějí se podělit o svou víru, o svůj život, a svoje osobní obdarování a dovednosti,
  • znamením živé spolupráce. 

Zveme Vás, přijďte navštívit naše kostely v Hostivaři a v Záběhlicích o Noci kostelů 24. května
Podrobnosti najdete na adrese www.nockostelu.cz

Pozdrav starosty MČ Prahy 15, Ing. Pavla Klegy
Vážení,
velice mne těší, že akce Noc kostelů, se stala tradiční záležitostí i pro Prahu 15, konkrétně pro kostel Stětí svatého Jana Křtitele v Hostivaři. Dne 24. května 2013 se tak ve večerních hodinách rozezní kostelní zvony a otevřou brány tohoto překrásného kostela široké veřejnosti.

Návštěvníci tak mají možnost nahlédnout i do běžně nepřístupných zákoutí našeho kostela.

Děkuji všem organizátorům akce Noc kostelů, díky níž je veřejnost zajímavou a netradiční formou seznamována nejen s historickou architekturou, historií jako takovou, ale i duchovní kulturou.
Pavel Klega

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař