Noc kostelů

20.5.2012

Noc kostelůNoc kostelů nabízí možnost v noční atmosféře navštívit nejen kostely a modlitebny, ale také prostory klášterů, rajské dvory, krypty, věže, kůry, zvonoce a další běžně nepřístupná místa. Ve všech těchto prostorách je pro návštěvníky připraven bohatý program včetně koncertů, komentovaných prohlídek, diskusí, výstav, divadelních představení a dalších netradičních nabídek. Návštěvníci se také mohou v kostelech setkat a pohovořit s kněžími, řeholníky i laiky.

Noc má v sobě zvláštní kouzlo. Děti se jí bojí, naopak dospělí ji často vítají, neboť se jim za tmy snáze hovoří a dokážou mluvit o věcech, které se za světla vyslovit ostýchají. Miluji tě, odpouštím ti, promiň – jak těžké je někdy ta slova říci.

Kdybyste vešli ve dne do kostela a měli za úkol popsat, co se v něm v danou chvíli nachází, zabralo by vám to chvíli času. Oltář, obrazy, fresky, lavice, vitráže… Výčet by byl dlouhý, ale nevím, jestli bychom stejně na někoho nezapomněli. Na koho? Na Pána Boha. A také na sebe. Lidské oko s námi někdy hrává podivuhodné hry a ukazuje nám tolik věcí, že je obtížné soustředit se na to, co je podstatné a důležité. A v kostele je tím podstatným a důležitým Bůh a člověk.

Noc kostelů nám poskytuje šanci setrvat pár chvil na posvátném místě, dát svým očím chvíli odpočinout a snáze se tak dotknout světa, který se ve dne zdá být skrytý a nedosažitelný. Ve tmě toho sice nespatříte tolik, jako za denního světla. Ale možná nakonec uvidíte víc, než kdykoli předtím.

 

Program Noci kostelů 1. června 2012 naleznete na www.nockostelu.cz.
Z programu naší gfarnosti vybíráme:


17.45 -
Zvonění zvonů s možností zúčastnit se spolu se zvoníky zahajovacího zvonění v přilehlé staré zvonici

18.00 - Mše svatá s požehnáním celému městu

19.00 - Prohlídka fresek v kostele -  pro zájemce výklad k odhaleným románským freskám       

19.00 - Přednáška  ve farním sále na téma: Aby byly naše děti šťastné - možnost diskuse k problematice toho, co naše děti skutečně potřebují (PhDr. Ivana Bernardová z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny)

20.00 - Koncert v kostele - Quintetto con mandolino

21.00 - Prohlídka fresek v kostele, varhan i přilehlé zvonice, pro zájemce výklad ke freskám a seznámení se s kostelem, i se životem farnosti

23.00 - Požehnání

 
Srdečně Vás k nám zveme zveme na návštěvu.

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař