Otevřenými branami do Svatého roku milosrdenství

7.12.2015

Otevřenými branami do Svatého roku milosrdenstvíBulou MISERICORDIÆ VULTUS vyhlásil papež František od 8. prosince 2015 do slavnosti Krista Krále 20. listopadu 2016 „mimořádné jubileum Milosrdenství“. Začíná tak mimořádný Svatý rok milosrdenství (buďte Milosrdní jako Otec), který je na začátku spojen s otvíráním tzv. Svatých bran.

V naší pražské arcidiecézi chceme k tomuto jubilejnímu roku přispět na několika rovinách. Na třetí adventní neděli bude otevřena jubilejní brána v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Na Svátek sv. Rodiny bude otevřena jubilejní brána v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech, který je stanoven jako zvláštní kostel k tomuto jubileu. Zde se také od ledna začnou vždy v pátek konat modlitby k tomuto jubileu. Bude zde mše svatá v 8 a v 18 hod. Po večerní mši svaté následuje eucharistická adorace s příležitostí ke sv. smíření. 
Jako další jubilejní chrámy jsou určeny: kostel Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského (Pražské Jezulátko), kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, kostel sv. Matouše v Hrádku u Vlašimi a klášterní kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném. V těchto místech bude otevřena jubilejní brána na svátek Svaté rodiny. V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře bude jubilejní brána otevřena v den slavnosti Korunovace 29. 5. 2016. Klášterní kostel Panny Marie (Zvěstování Páně) a sv. Benigny (Svatá Dobrotivá) v Zaječově bude vyhlášen poutním kostelem v Roce milosrdenství na období prázdnin příštího roku. 

Papež klade důraz na to, aby „křesťanský lid během Jubilea přemýšlel o skutcích tělesného a duchovního milosrdenství.“ Proto je na místě uvažovat o aktuální pomoci potřebným, uprchlíkům, resp. oživení farních charit. Papežem vyhlášený rok tak souzní s cílem diecézního pastoračního plánu, který si na letošní rok předsevzal pastorační důraz: „Odpovědnost křesťanů za církev a za svět; otevřenost vůči těm, kteří nežijí v plné vazbě na místní církev.“

Zahájení 8. prosince 2015 je také odkazem na padesáté výročí ukončení II. vatikánského koncilu, kdy otcové koncilu pocítili požadavek Ducha svatého „mluvit k lidem svojí doby o Bohu srozumitelněji. Byly zbořeny hradby, které bohužel příliš dlouhou dobu uzavíraly církev v privilegované pevnosti, a nadešel čas zvěstovat evangelium nově…“

Podle ACAP 10/2015, Michal Němeček, biskupský vikář pro pastoraci, redakčně zkráceno

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař