Prázdninové přání otce biskupa Václava Malého

2.8.2016

Prázdninové přání otce biskupa Václava MaléhoV letních měsících oddychujeme a zbavujeme se každodenního pracovního stresu. Navštěvujeme různá místa, trávíme čas s blízkými, přáteli nebo se vydáváme do hor či k moři. Možností je dnes habaděj, nejsme omezováni hranicemi. I v této uvolněné a povětšinou pohodové době zůstáváme těmi, kdo mají svým jednáním a postoji vydávat svědectví o dobrém Bohu. Svědectví se neomezuje pouze na naplánované evangelizační akce, bohoslužebný čas či různé duchovní programy.

Týká se všech možných každodenních situací, které nastávají často neočekávaně a mohou nás vyvést z rytmu.
V červenci a srpnu si připomínáme mnoho význačných svatých žen a mužů církevních dějin. Dovolím si připomenout dvě ženy – sv. Martu a sv. Moniku, které osvědčily důležité cnosti: ochotu sloužit a trpělivost. Sv. Marta je příkladem služby bližnímu. O dovolených se setkáváme s dobře naladěnými jednotlivci nebo skupinami, ale též s lidmi potřebnými. Jde o maličkosti: ochotně poradit zmatenému v orientaci, dát dobrovolně přednost během dopravní zácpy, vyslechnout nahodilého, který se chce sdělit s momentálními životními pocity, atd. Nezištná a nenápadná služba mluví sama za sebe. Mylně s představou solidní blíženecké služby spojujeme jen zásadnější pomoc lidem v tělesné a duševní nouzi, která stojí více sebezáporu, námahy a času. 
Sv. Monika se dlouhá léta modlila za obrácení svého syna Augustina. Je příkladem nesmírné trpělivosti. Umění trpělivosti se náramně hodí do prázdninového shonu a stálého pohybu uprostřed množství lidí. Příležitostí se každému z nás naskytuje mnoho. 
Doufejme, že se nám to bude dařit, i když třeba ne vždy a všude. Duchovní růst začíná právě u těchto na první pohled nevýznamných maličkostí. 
 
Mons. Václav Malý, pražský pomocný biskup

 

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař