Prázdniny, dovolená, odpočinek, modlitba

11.7.2017

Prázdniny, dovolená, odpočinek, modlitba Na únavu je jednoduchá odpověď: nejsem mašina. Kdyby Pán Bůh chtěl, abych pracoval 24 hodin denně, nedal by mi potřebu spánku. Dobře se vyspat a dobře se najíst není nic hříšného, ba naopak. Nejsem anděl, jsem člověk. A s Janem Křtitelem mám aspoň jednu věc společnou: vím, že nejsem Mesiáš.

      Co se týče omrzelosti:  co když není špatná? Někdy přináší modlitba jiskřivou radost, pocit, že mohu skoro dotknout mystéria, někdy vůbec, někdy napůl; moje otázka je, jestli to není nakonec jedno. Možná je to totiž jen tlak současné civilizace, že všechno musí být zábavné, zážitkové, emocionální a že všechny naše únavy musíme rychle přebít kofeinem, teinem a kdoví jakými chemikáliemi, jen abychom nebyli nikdy unaveni. Jenomže co když je omrzelost, či jak to nazveme, důležitá duchovní zkušenost?
 
      Nejsem robot, modlitba – zdá se mi – je cosi co vychází z hloubi této země, co já jako jeden z jejích obyvatel jsem schopen artikulovat slovy, s emocemi i bez nich. Bohu díky za nadšení, když je. Ale když není, tak to přece nutně neznamená, že je něco špatně.
 
Marek Orko Vácha, kněz a přírodovědec
 
Člověk, který nezná úžas nad znovuobjevením zevšednělé krásy,
člověk, který nechválí a neděkuje,
vlastně živoří, nežije.

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař