Vánoční zvěst

23.12.2011

Vánoční zvěstZeptáte-li se běžného chodce na ulici, co jsou Vánoce, dozvíte se nejčastěji, že jsou to svátky míru, štědrosti, radosti nebo dětí. Křesťané samozřejmě řeknou, že jsou to svátky Narození Pána Ježíše, a občas někdo řekne, že jsou to svátky zimního slunovratu. Dnes se setkáte i s tím, že dotázaný neví nic. Kromě posledních, všichni o Vánocích něco říkají, ale žádná z těch odpovědí není úplná.

Křesťanské Vánoce jsou svátky Narození a Zjevení Páně. Nejstručněji bychom mohli říci, že to jsou svátky připomínající, jak se Pán Ježíš objevil mezi námi. Zrození je přece jakési vynoření. Dítě již čekané, ale zatím nepoznané a nikým nespatřené, se objeví a my je uvidíme. To je obsahem svátku Narození Páně 25. prosince. V hodinu, kterou se láme noc a začíná nový den, se narodil v Judském Betlémě Panně Marii Ježíšek. Uviděla ho poprvé tváří v tvář, uviděl ho Josef a uviděli ho pastýři přivolaní podivným světlem a zpěvem andělů. Ti všichni patřili k Izraeli.

Dvanáct dnů poté slavíme svátek Zjevení Páně (Tří králů). Tímto svátkem si připomínáme, jak k Ježíškovi došli mudrci z daleké ciziny. Přišli, aby uviděli velikého krále a zaradovali se velkou radostí, když nalezli dítě a jeho matku. V ten den se z ženy narodil Syn Boží a zjevil se pohanům. Tyto dva sváteční dny ohraničují vlastní vánoční svátky. Tyto dva dny jsou přitom vlastně jediná slavnost.

O mnoha lidech dnešního světa platí, že zprávu o příchodu Boha mezi nás neberou vážně. Zdá se jim to vše jen jako krásná pohádka, jako líbezný sen vánoční noci, který dělá život trochu krásnější.

Vánoce nám přinášejí poselství o tom, že Bůh po nás touží. Děťátko Ježíš je tím největším darem, který nebe dalo zemi. 

Poselstvím Vánoc je, že Bůh nás miluje, Bůh je láska.

Milí farníci, přejeme Vám radostnou vánoční dobu, pevné zdraví, stálou Boží pomoc a ochranu a hojnost Božích milostí. Ať je pro Vás následující rok 2012 požehnaný a nadějný.

P. Zbigniew Ponichtera, P. Jan Pata, jáhen Josef Bernard, farní a ekonomická rada a další spolupracovníci

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař