Zahájení školního roku

14.9.2012

Zahájení školního roku  Moji milí farníci, skončilo období prázdnin a začal nový školní rok, který vždy s sebou přináší velký nápor na rodiče, kteří jsou zodpovědní za výchovu svých dětí. V září tak musí znovu rozhodovat o škole, o mimoškolní činnosti, o kroužcích apod. To není snadné. Vždyť současná doba nabízí nedozírné možnosti. Většina rodičů zvažuje, co je pro dítě užitečné a přínosné, co potřebuje pro budoucí život.

Rodiče si jsou velice dobře vědomi, že připravit dítě do života si žádá pomoci mu, aby se neztratilo, aby dokázalo hovořit cizími jazyky, aby vystudovalo školy a mělo mnoho vlivných přátel.
Kromě vzdělání, byla a bude výchova vždy nejdůležitější a nejodpovědnější záležitostí, které se musíme věnovat co nejsvědomitěji. Toho si mají být vychovatelé, tzn. rodiče, kněží, učitelé a katecheté plně vědomi. Pedagogové dobře vědí, jak zásadní je výchova v rodině.
Také náboženská výchova má nemalý vliv na rozhodující součást výchovy dítěte, která v mnohém rozhoduje o budoucnosti. Staví totiž život na pevnou půdu. Vždyť člověk nemající duchovní kořeny, postrádá základní životní ukotvení.
Důležitou pomocí náboženské výchovy je výuka náboženství, která probíhá každého roku v každé farnosti, také i v naší. Dítě poznává základní pravdy katolické víry, připravuje se k svátostem, účastní se v nedělních bohoslužbách, poznává dějiny katolické církve, prostě učí se žít podle poznané víry. Dítě se snadněji naučí modlit, když vidí, jak se modlí rodiče. Podobně se nedělní bohoslužba stane součástí jeho života, když je samozřejmou nedělní slavností pro celou rodinu. Svatý Jan Bosko říkal: „Je třeba se s dětmi ztotožnit nejen při práci, učení a vyučování. Je třeba si s nimi hrát, hovořit, jíst, modlit se a zpívat!“.
Nejednou se zdá, že náboženství rodiče posuzují jako poslední z koníčků, na který své dítě přihlásí, když v tu hodinu již žádný další užitečnější není. Popřejme tedy všem rodičům a katechetům, aby považovali náboženskou výchovu za velmi důležitou a věnovali jí potřebný čas i námahu. Zkušení vychovatelé dobře vědí, že náboženská formace není záležitostí, kterou se dá jednoduše naučit, nebo jen příležitostně absolvovat.

Míli rodiče, děkujeme Vám za to, že jste nám v tomto školním roce svěřili své děti na vyučování náboženství!                                              
P. Zbigniew Ponichtera

Autor: Zbigniew Ponichterta   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař