Ještě ke Svatému roku milosrdenství

22.10.2016

Ještě ke Svatému roku milosrdenstvíPomalu se blíží závěr Roku milosrdenství. Jak se v tomto roce nad úžasností Božího milosrdenství zamýšlím, objevuji stále víc působení bezbřehého Božího milosrdenství ve svém životě i okolí. Tento Jubilejní rok je i příhodným časem k tomu, abychom vyšli ze sebe a konali také skutky milosrdenství.

V Písmu svatém jsem našel přes 300 veršů, kde je Boží milosrdenství zmíněno, a to nejsou všechny. Zajímavé je, že většina zmínek o Božím milosrdenství se nachází ve SZ. Téma Božího milosrdenství tedy není až záležitostí NZ, ale vine se celými dějinami spásy.
Oslovuje také, kolik zmínek o Božím milosrdenství je v liturgii. Tak třeba formule rozhřešení ve svátosti smíření začíná právě těmi slovy o Otci milosrdenství od sv. Pavla, které jsem uvedl na začátku.
A závěr svátosti smíření je zase citace prvního verše Žalmu 136: „Děkujme Pánu, neboť je dobrý, jeho milosrdenství trvá na věky.“
 
Na začátku 2. listu sv. Pavla Korinťanům stojí: „Buď veleben Bůh, Otec našeho Pána Ježíše Krista, Otec milo­srdenství a Bůh veškeré útěchy. On nás těší ve všech našich sou­ženích, abychom pak mohli těšit druhé v jakémkoli soužení tou útěchou, jakou Bůh potěšuje nás.“
Sv. Pavel vyjadřuje úžasnou pravdu, že náš Bůh je Otec milosrdenství a Bůh veškeré útěchy. On nás těší ve všech našich souženích ...

Můžeme být vděční, že papež František nás současným Rokem milosrdenství vyzývá, abychom se k této skutečnosti neustále vraceli, věřili v ni a přijímali do svého života nejen v tomto roce.

Využijme zbývající měsíce tohoto milostivého roku a nechme na sebe Boží milosrdenství působit v jeho rozmanitosti a nekonečnosti.

Podle Johnyho Komárka

 

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař