Vánoce

20.12.2016

VánocePro letošní vánoční přání zvolil papež František fresku Ježíšova narození, kterou v roce 1313 vytvořil italský umělec Giotto di Bondone v bazilice sv. Františka v Assisi. „Svatý František Assiský chtěl vidět tělesnýma očima nepohodlí, v němž se dítě narozené v Betlémě nacházelo, když mu chybělo to nejnutnější, co potřebuje novorozenec. Chtělo se tak narodit v srdci každého člověka.“


Papež František tak připomíná hlavní úmysl, který měl při ztvárnění jesliček  světec z Assisi: "vidět Ježíšovu chudobu".
Dvě děti, které se na fresce nacházejí, zobrazují božskou a lidskou přirozenost Ježíše Krista.
Božský aspekt události je znázorňován „hlubokou, jasnou a především královskou“ modrou barvou, která v bazilice přitáhne pozornost.

Papež František vyzdvihuje letošním přáním tři gesta, jež může uskutečnit každý: 
Jsou to gesta dvou žen, které pomáhají při porodu a na fresce se nacházejí vedle dítěte: objímají, zavazují do plének a podpírají.
Objímat -  hovoří obrazně o člověku: Jedná se o to nepokládat druhého za někoho cizího, nýbrž za ‚kousek‘ lidství, k němuž patří.
Obvazovat: gesto, jež připomíná nutnost tišit utrpení druhých; utrpení hladu i utrpení zimy, jelikož je nucen opustit rodný domov.
Podpírat: křehkost těla“
 
Přicházíme s přáním radosti z narození Krista. Radosti, kterou prožívala Maria a Josef, pastýři a další, všichni ti, kteří pochopili a přijali velikost a důležitost této události.
A touto radostí z příchodu Krista na svět ať je též prozářen a obohacen i celý příští rok.
P. Zbigniew Ponichtera, P. Jan Pata, Pepa Bernard
 
 

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař