Léto je čas pro žasnutí nad Boží Láskou, Krásou, Mocí i Tajemstvím

2.8.2017

Léto je čas pro žasnutí nad Boží Láskou, Krásou, Mocí i TajemstvímJedním z nejkrásnějších rysů člověka je schopnost žasnout. Žasneme nad vymoženostmi moderní techniky, nad objevy v přírodě, obdivujeme díla umělců nebo špičkové výkony sportovců. Obdiv je jakousi přirozenou reakcí na jev, který nás překvapuje, ohromuje a převyšuje. Úžas dodává všednosti našich dnů určitý kolorit, pestrost a oživení.

Toto lze krásně pozorovat u dětí: objev stále nových skutečností je nenechává netečnými a pasivními. Děti, překvapeny tím, co mohou poznávat, se skoro ženou za poznáním dalších skutečností, které jsou třeba pro dospělé „samozřejmostí“. Proto právě děti nám mohou být povzbuzením, když propadáme určité šedi a monotónnosti. Od nich se můžeme učit, jak si zachovávat živý a životodárný vztah ke skutečnosti.

Úžas se objevuje tehdy, když poznáváme něco velikého, ohromujícího, nepochopitelného, když pozorujeme s očima otevřenýma, pozornýma, nezakalenýma

Tváří v tvář tajemství je obdiv jedinou možnou odpovědí. Před Bohem, před tímto fascinujícím tajemstvím, leckdy nezbývá než zůstat v mlčenlivém obdivu jeho nádhery, velkolepé moci, nepochopitelné štědrosti, neproniknutelné hlubiny jeho života, oslňujícího a temného světla. Bůh je Bohem podivuhodným: podivuhodné jsou jeho činy, někdy nepochopitelné (naštěstí pro nás).

Celá Bible je jakoby jedním výkřikem: náš Bůh je úžasný Bůh! Podivuhodné jsou jeho plány s námi, převyšují naše sebelepší představy. Obdivuhodné jsou jeho skutky, které spojují v sobě laskavost, moudrost a moc. Úžasné je jeho jednání s každým z nás – vstupuje do našeho života kradmo, jako zloděj. Nestačíme si všimnout jeho přítomnost a zásah. Až po delším čase se jakoby vzpamatujeme a zvoláme: Vždyť to byl Bůh! On to byl, kdo mě zachránil v té situaci! On to byl, kdo nesl moje břemena! To on se nakláněl a bral do náruče, tak jako matka své dítě. To byl on-můj Bůh.

Tvůj Bůh není malý – je velký a úžasný.

Katolická charismatická konference, Brno

 

 

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař