Nový rok 2018 - Každý dům, každá rodina, každá farnost, ať je školou lásky

24.12.2017

Nový rok 2018 - Každý dům, každá rodina, každá farnost, ať je školou láskyRodina se skládá z osob, z obličejů, které se na sebe dívají, z lidí, kteří se o sebe vzájemně starají a kteří se milují, kteří se navzájem chrání i podporují a pomáhají si i přes mnohé těžkosti. Rodina je životním prostorem, ve kterém se cítíme milovaní, kde zakoušíme něžnost, kde se učíme prosit o odpuštění a vyjadřovat vděčnost. Rodina je místem, kde děti zakoušejí lidské teplo, kde mladí získávají základní vzory, kde staří zažívají oporu na sklonku svého života. Je to naše nejzákladnější lidská zkušenost.

Rodina zásadním způsobem vyjadřuje, že Bůh sám je v Trojici společenstvím, že se rozhodl s námi sdílet náš lidský život a myslel na to, že Syn přijme lidské tělo skrze výjimečnou ženu, která bude Matkou Božího Syna. Ale to ještě nestačilo… vybral si rodinu, která mu měla pomáhat v růstu a ve zrání. V důsledku můžeme říci, že rodina učinila Božího Syna lidským. A právě toto dává rodině silnou svátostnou hodnotu.

Naše farnost je také rodinou. Co se tedy očekává od naší farnosti? Především, abychom rozvinuli velkou schopnost empatie, pochopení, blízkosti těm, kteří prožívají starost, bolest či nepochopení. Musíme se snažit vytvářet místa setkání a především dát pochopit, že každá rodina má své vlastní krásné a důležité hodnoty.

V budování rodin se ale také dělají chyby, a proto nás papež František vybízí k postojům pokory, odpuštění, pochopení, milosrdenství. V rodině máme všichni příležitost k odpuštění. A také ve farnosti všichni potřebujeme sami na sobě zažít odpuštění.

Každá rodina a také každá farnost se tak stává životním prostorem, ve kterém je dialog, pochopení, něžnost, péče o rozvoj každého člena. Je-li rodina vyjádřením lásky, ve které se uskutečňuje společná cesta, na které můžeme zakoušet vděčnost a lásku, stává se autentickou zkušeností spásy.

Rodina i farnost je školou života a lásky, protože nabízí hodnoty a naději. Je školou lásky, protože je místem přijetí, … školou života, protože ukazuje směr cesty a uzdravuje. A v neposlední řadě - zachraňuje.

                                 Žijme to tak doma i v naší farnosti.

Přejeme Vám, aby letošní vánoce dotkli Vašeho srdce, ať je prožijete v radosti, která se promítne i do dalšího roku

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař