Povodně

14.6.2013

PovodněSlovo „povodeň“ se objevuje i v řadě přísloví. Je znamením něčeho velkého, co sami nezvládneme. Povodeň ničí stávající věci i další hodnoty. Po povodni následuje úklid, změna, nové věci, nové vztahy. Z tohoto hlediska lze vidět povodeň i pozitivně.

Naši farnost postihla povodeň v kostele v Záběhlicích, když v neděli 2. června do kostelíčka Narození Panny Marie “ vběhla“  voda Botiče. Hned po mši sv. vystoupila v kostele do cca ¾ metru. Všechno dřevěné plavalo, vodu doprovázelo bahno.
První pohled nebyl pěkný. Dostaly zabrat omítky, opravy potřebuje vnitřní inventář, tj. lavice, oltářní stupně, vybavení sakristie, koberce, také se rozbil/padl kamenný ambon.
S úklidem jsme začali hned při vzestupu vody, ale té přibývalo, takže další práce byly možné až v pondělí. Největší úklid nás pak čekal v úterý (4.6.) odpoledne. Vynesli jsme všechno ven a umývali kostel i inventář vodou z hydrantu. Lavice, stupínky, skříně pak zůstaly zatím venku a začalo první sušení.
Ve čtvrtek (6.6.) jsme provedli desinfekci vybavení kostela, ještě jednou jsme všechno omyli a vytřeli a nechali vysychat.
Lavice a dřevěná podia i oltářní stupně budou potřebovat truhlářskou opravu. Při záplavách padl na zem kamenný ambon - je rozlomený a kus se odštípl. Budeme potřebovat kameníka. Zednické práce přijdou na řadu až po pořádném vyschnutí nejdříve na konci prázdnin či na podzim.
 
Na pomoc se vždy sešlo okolo 20 lidí. Dobrovolníci ze sousedních farností nebo až z Dejvic. Práce nám vždy šla od ruky. Takto vymytý kostel jsme měli naposled při malování …  J.      Všem patří velký dík. Za všechny se modlíme a vzpomínáme také při bohoslužbách za farnost.
I když nás povodeň netěší, tak ji můžeme nakonec vidět jako příležitost a dar vzájemné pomoci, obdarovávání, nových vztahů a začátků.

V sobotu 15. června měli již jedni mladí snoubenci v Záběhlickém kostelíčku svatbu. Snažili jsme se prostředí kostela Narození Panny Marie, i když zatím provizorně, tak ale důstojně, na svatbu připravit.

I když se kostel stále suší a vybavení je trochu provizorní, jsou již zde od neděle pravidelné bohoslužby.

Autor: Josef Bernard   |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

Římskokatolická farnost u kostela Stětí sv. Jana Křtitele Praha - Hostivař